sobota, 11 maja 2013

Maślanka MrągowskaMaślanka Mrągowska                Dziś pokusiliśmy się o recenzję produktu starego jak świat, doskonale znanego i powszechnego, ale w zupełnie nowej odsłonie. A mianowicie przedstawiamy smakową maślankę Mrągowską, występującą w wielu smakach m.in. pieczonego jabłka, truskawki, brzoskwini czy stracciatella.

Maślanka w porównaniu do klasycznej ma dosyć rzadką konsystencję i zawiera naprawdę drobniutkie kawałki owoców. W smaku jest zdecydowanie zbyt słodka, po wypiciu około połowy szklanki od nadmiaru cukru człowiek ma ochotę biegać po ścianach. Dodatkowo owa słodycz przyćmiewa smak owoców, który powinien przecież dominować. W przypadku pieczonego jabłka wyrazistość cynamonu delikatnie przebija się przez tony użytego cukru.

Czym ogólnie jest maślanka? Stanowi uboczny efekt zmaślania śmietany, czyli produkcji masła. Dlatego też nie zawiera dużej ilości tłuszczu, będąc jednocześnie źródłem wszystkiego co drogocenne w mleku, czyli wapnia, lecytyny oraz białka. Dodatkowo obecność w maślance kwasu mlekowego pobudza trawienie i przyspiesza pracę jelit. Ogólnie uznaje się ją za produkt nietuczący. Ale uwaga! Czystą, klasyczną, naturalną maślankę! A nie mieszaninę cukru i syropy glukozowo – fruktozowego.

Jeśli jesteśmy koneserami mlecznych, owocowych koktajli , zdecydowanie powinniśmy samodzielnie miksować maślankę z owocami bez dodatku cukru. Zarówno mleko jak i dowolny owoc zawiera naturalne cukry, które gwarantują bajeczny smak bez ryzyka przyrostu wagi.  Tym sposobem zapewnimy sobie i rodzinie smaczny, zdrowy, niedrogi, dietetyczny deser.  Dodatkowo warto podkreślić, że dzięki kwaskowatemu smakowi maślanka stanowi idealny napój gaszący pragnienie, nawet podczas największych letnich upałów.


Składniki:
      -  Mleko pasteryzowane
      -  Maślanka pasteryzowana
      -  Cukier
       -  Mleko w proszku
       -  Wsad owocowy:
     o   Cukier 
     o   Owoce jabłka 2,1 % 
     o   Woda 
     o   Modyfikowana skrobia kukurydziana 
     o   Syrop glukozowo – fruktozowy 
     o   Aromat 
     o   Substancje zagęszczające E 440, E 412 
     o   Cynamon 
     o   Regulatory kwasowości E 331, E 333
       -  Serwatka w proszku
       -  Skrobia modyfikowana E1442
       -  Pektyna
        -  Żywe kultury bakterii  mlekowych


Cena:
2,36 zł / l

Wartość odżywcza
W 100 ml
W 250 ml
Białko
3,3 g
8,3 g
Węglowodany
13,5 g
33,8 g
Tłuszcz
1,5 g
3,8 g
Wartość energetyczna
81 kcal
203 kcal


Ostatecznie!!
6/10

1 komentarz: