wtorek, 21 października 2014

Koncentrat Barszczu Czerwonego KrakusKoncentrat Barszczu Czerwonego KrakusPostanowiliśmy powrócić do barszczu Krakus, ponieważ nastąpiły pewne zmiany w jego składzie. A mianowicie lista składników wydłużyła się w sposób zastraszający.
O co producent „wzbogacił” swój produkt? O hydrolizat białka roślinnego, który aromatyzuje barszcz i wzmacnia jego pikantny smak, o uwodorniony tłuszcz palmowy, a mówiąc po naszemu – tłuszcz utwardzony czyli trans (bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, ponieważ wpływa na podwyższanie poziomu „złego” cholesterolu). Przeglądając dalej listę składników natkniemy się na maltodekstrynę, która zapobiega zbrunatnieniu barszczu pod wpływem wysokiej temperatury. Producent sporo dodał do koncentratu, a jako, że zawartość soku z buraków wynosi w nim tylko 60%, to żeby uzyskać smak barszczu postanowił dosypać aromatów, wzmacniaczy smaku i posłodzić na potęgę cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym oraz glukozą.
Barszcz w smaku nie zmienił się, nadal jest pyszny, aromatyczny, pikantny, o przepięknym ciemnoczerwonym kolorze Nie zmienia to jednak faktu, że zmiana składu wypada na gorsze. Jeśli dla kogoś składniki produktu nie mają znaczenia i liczy się wyłącznie smak, to z pewnością będzie zadowolony.
Powinniśmy jadać barszcz, bo buraki to absolutnie samo zdrowie! Wpływają pozytywnie na cały nasz organizm, ponieważ działają krwiotwórczo, antynowotworowo, zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki i hamują proces starzenia się. Powinniśmy więc wprowadzić buraki do codziennej diety, zwłaszcza w formie soków lub własnoręcznie zakiszonego barszczu. Niestety cukrzycy muszą mieć się na baczności i pamiętać, że buraki zawierają bardzo dużo cukru.
·        

Skład:
·         Zagęszczony sok z buraków czerwonych (59,3%)
·         Woda
·         Cukier
·         Syrop glukozowo – fruktozowy
·         Hydrolizat białka roślinnego
·         Suszone warzywa (korzeń lubczyku, cebula, por)
·         Aromaty
·         Kwas cytrynowy – regulator kwasowości
·         Proszek serwatkowy
·         Uwodorniony tłuszcz palmowy
·         Glutaminian monosodowy – wzmacniacz smaku
·         5‘rybonukleotydy disodowe – wzmacniacz smaku
·         Sól
·         Maltodekstryna
·         Przyprawy
·         Ekstrakty przypraw
·         Glukoza


Cena: 4,20 zł/ 300 ml
co daje: 14 zł/ 1litr

Ostatecznie!
3/10


2 komentarze:

  1. Sok melly z biedronki pomaranczowy , już nie smakuje tak samo , teraz to sam kwas a producent - mws tychy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmmm niemożliwe, ponieważ my mamy sok kupiony trzy dni temu i jest smaczny jak zawsze oraz wyprodukowany przez Hortex

      Usuń