poniedziałek, 22 września 2014

Ptasie Mleczko



Ptasie Mleczko



Ptasie Mleczko czyli Wedlowska delikatna pianka w mlecznej czekoladzie. Wedel to najstarsza w Polsce fabryka czekolady, bowiem pierwszego karmelka śmietankowego z ręki Karola Wedla Warszawiacy mogli posmakować już w 1851 r. Tak długa tradycja i wieloletnie budowanie marki zrobiły swoje, ponieważ obecnie produkty Wedla zaliczane są do jednych z najlepszych słodyczy w naszym kraju. Przypuszczam, że znacząca większość z nas chociaż raz rozsmakowała się w wedlowskich czekoladach, pralinkach, cukierkach, wafelkach, galaretkach czy też właśnie w ptasim mleczku. 

Dziś postanowiliśmy zająć się Ptasim Mleczkiem, które najbardziej smakuje nam w klasycznej wersji smakowej - waniliowej. Oprócz niego jednak na półkach sklepowych znajdziemy Ptasie Mleczko Biało-Białe ICE (śmietankowo-cytrynowe), Biało-Białe ICE cytrynowe (cytronowe z nutą mięty w białej czekoladzie), Biało-Białe (śmietankowe w białej czekoladzie), śmietankowe w mlecznej czekoladzie, czekoladowe w mlecznej czekoladzie, cytrynowe w czekoladzie, śmietankowe w karmelu, waniliowe z galaretką truskawkową w czekoladzie oraz kokosowe w  czekoladzie. 

Ptasie Mleczko jest przepyszne, lekkie i delikatne, o aksamitnej konsystencji, oblane najlepszą wedlowską czekoladą. Jednym słowem idealne, naszym zdaniem smaczniejsze od Alpejskiego Mleczka. Jednak niestety analogicznie jak w przypadku produktu Milki zawiera konserwant sorbinian potasu, polirycynooleinian poliglicerolu (E476) oraz agar. Smak waniliowy sugeruje obecność w składzie wanilii, niestety nie w tym przypadku, wanilię zastąpionu tutaj aromatem, co prawda naturalnym, ale tylko aromatem. 

Także rozkoszując się delikatną, przepyszną pianką musimy pamiętać, że witaminy to, to niestety nie są i chociaż legalnie można je dodawać do żywności, to my nie jesteśmy ich entuzjastami i staramy się ich z głową unikać.

Składniki:
·         Czekolada deserowa 28%
o   Cukier
o   Miazga kakaowa
o   Tłuszcz kakaowy
o   Tłuszcz mleczny
o   Lecytyna sojowa – emulgator
o   E 476 – emulgator
o   Aromat
·         Cukier
·         Syrop glukozowo-fruktozowy
·         Masło
·         Mleko zagęszczone słodzone
·         Roztwór cukru inwertowanego
·         Białko jaja w proszku
·         Agar – substancja żelująca
·         Kwas cytrynowy – regulator kwasowości
·         Sorbibian potasu – substancja konserwująca
·         Aromat
·         Naturalny aromat waniliowy



Cena: 9,90 zł/380 g

Co daje: 26,05 zł/kg


Wartość odżywcza
W 100 g
W jednej kostce
Białko
2,6 g
0,3 g
Węglowodany
58 g
6,1 g
Tłuszcz
22 g
2,3 g
Sól
0,06 g
0,01 g
Wartość energetyczna
440 kcal
47 kcal


Ostatecznie!
5/10


czwartek, 18 września 2014

Musztarda Kielecka Kremska



Musztarda Kielecka Kremska


Znając smak i skład Majonezu Kieleckiego oraz dodatkowo skuszeni reklamą musztardy tego samego producenta postanowiliśmy przetestować Musztardę Kielecką Kremską. Historia Musztardy Kieleckiej sięga czasów przedwojennych, a dokładnie 1932 r, bowiem w tym roku światło dzienne ujrzał pierwszy słoik musztardy delikatesowej. Także tradycji i doświadczenia naprawdę można pozazdrościć.
Musztarda ma niezwykle estetyczny słoiczek, do tego jest bardzo smaczna, łagodna, drobno mielona, jednak z widocznym połączeniem jasnej i średniej odmiany gorczycy oraz dosyć mocno wyczuwalną kwaskowatością octu (ocet na liście składników znajduje się przed gorczycą). To połączenie jest dosyć specyficzne i nie każdemu może odpowiadać jednak Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” oferuje nam musztardę delikatesową stołową, sarepską, rosyjską, pikantną, grillową oraz chrzanową, także z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo skład musztardy kremskiej również należy ocenić pozytywnie.  
Pamiętajmy również, że musztarda ma liczne właściwości zdrowotne, które znano już w starożytnym Rzymie. Gorczyca, główny składnik musztardy, pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny przeciwdziałając zaburzeniom trawienia czy wzdęciom, oprócz tego działa przeciwbakteryjnie, oczyszczająco, antynowotworowo oraz obniża ciśnienie krwi.  Co ważne dla wielu osób dbających o linię musztarda, w przeciwieństwie do majonezu, nie jest produktem kalorycznym. Producent niestety nie podaje tabeli kalorii, ale duża łyżka musztardy ok. 20-30 kcal.

Składniki:
·         Woda
·         Ocet spirytusowy
·         Gorczyca
·         Cukier
·         Sól
·         Przyprawy
·         Kurkumina – barwnik
·         Aromat


Cena: 2,30 zł/190g

Co daje: 12,11 zł/kg

Ostatecznie:
9/10


środa, 10 września 2014

Capresi



Capresi


             

             Dziś prezentujemy Wam ser topiony w plastrach Capresi z papryką. Bardzo smaczny, a wręcz przepyszny serek topiony. Smak skradł nasze serca, intensywnie serowy, wyczuwalnie paprykowy i to, na szczęście, bez żadnych aromatów.

Ale wydobycie plasterka z opakowania wymaga anielskiej cierpliwości. Co prawda poszczególne plasterki są przełożone, taką nazwijmy to bibułką, ale niestety owa bibułka nie rozdziela poszczególnych plasterków na całej powierzchni. Wydaje się, że to żaden problem, że 1/8 plasterka styka się z innym plasterkiem. Ale uwierzcie nam to jest istny DRAMAT! Nakładacie sobie na kanapkę część plasterka z bibułki, a potem rozpoczynacie walkę, ponieważ ten malutki kawałek przy próbie odklejenia od kolegi, urywa się. Jednak cierpliwie podejmujemy kolejną próbę i kolejną i kolejną! Aż w końcu znerwicowani, z wiązanką na ustach wyskubiemy resztę naszego plastra sera, która ląduje na kanapce. Ufff…

Rzućmy teraz okiem na długą listę tajemniczych E-składników. Pierwszy na liście to E410 czyli mączka chleba świętojańskiego, zaliczana do nieszkodliwych dodatków do żywności, niektórzy przypisują jej nawet działanie obniżające poziom cholesterolu. E452 (i) to polifosforan sodowy również nieszkodliwy, jednak zażywanie fosforanów w dużych dawkach może zakłócać nasz metabolizm. E 339 (i) fosforan monosodowy, który naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach, ale stanowi kolejny dostarczany do organizmu związek fosforu. E 331(i) to tzw. regulator kwasowości. Natomiast E 407 to kontrowersyjny karagen, jedni naukowcy twierdzą, że jest całkowicie bezpieczny, a nawet można mówić o jego pozytywnym wpływie na organizm, inni utrzymują, że ma działanie rakotwórcze. Jak jest naprawę? Może się kiedyś dowiemy...


Składniki:
·         Sery
·         Woda
·         Masło
·         Błonnik roślinny
·         E 410 - substancja zagęszczająca
·         E452 (i) – sole emulgujące
·         E 339(i) – sole emulgujące
·         E 331(i) – sole emulgujące
·         Papryka suszona
·         Sól
·         E 407 – stabilizator


Cena: 2,99 zł/150g
Co daje: 19,93 zł/kg

Wartość odżywcza
W 100 g
Białko
13,5 g
Węglowodany
3,5 g
Tłuszcz
27 g
Błonnik
0,5 g
Sól
2,5 g


Ostatecznie!
6/10