piątek, 15 listopada 2013

Olej Kujawski

Olej Kujawski




            Potocznie funkcjonuje takie przeświadczenie, że olej to olej i po pierwsze, że jest niezdrowy i można by go całkowicie wyeliminować z naszej diety, a po drugie, że jego rodzaj nie ma żadnego znaczenia.
Okazuje się jednak, że oba powyższe przekonania są błędne. Rodzaj oleju odgrywa bardzo dużą rolę, ponieważ nie każdy nadaje się np. do smażenia. Decyduje o tym temperatura dymienia, olej, który ma niski punkt dymienia nie powinien być stosowany do smażenia, bo przekroczenie powyższej temperatury powoduje wyzwalanie się w nim bardzo szkodliwych substancji rakotwórczych. Dlatego do smażenia powinniśmy używać oleju rzepakowego, bezerukowego, ryżowego i z pestek winogron, nie nadaje się natomiast popularny w Polsce olej słonecznikowy czy też sezamowy - te powinniśmy spożywać na surowo, np jako dodatek do sałatki.

Kolejna kwestia to walory oleju, w tym przypadku rzepakowego. Organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytwarzać nienasyconych kwasów tłuszczowym - Omega 3, które odgrywają znamienną rolę w naszym organizmie poprzez działanie zapobiegające miażdżycy, alergiom, chorobie Parkinsona i Alzheimera,  wzmacniające skórę, włosy, paznokcie, wspierające budowę tkanki mózgowej oraz błon komórkowych. Kwasy Omega 3 znajdziemy więc w oleju rzepakowym.

Walory te jednak mogą być niszczone jak ma to miejsce w przypadku tłuszczów rafinowanych, które poddawane są działaniu środków chemicznych wyjaławiając olej z witaminy E, żelaza, miedzi, wapnia i magnezu, a dodatkowo ich produkcja w temperaturze powyżej 200°C przekształca nasze cudowne nienasycone kwasy tłuszczowe w szkodliwe tłuszcze trans.

Dzięki komentarzom czytelników udało nam się rozszyfrować tajemniczy napis na etykiecie Oleju Kujawskiego dotyczący zimnego filtrowania na etapie butelkowania. Oznacza to, że olej wcześniej został poddany opisanemu powyżej procesowi podgrzania do 200°C, a zimne filtrowanie ma miejsce dopiero podczas wlewania do butelek. Także niestety nie można ocenić go pozytywnie.


Składniki:
- 100 % rafinowany olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia

Cena: 6,33 zł/litr



Wartość odżywcza W 1 łyżce stołowej W 100 g (110 ml)
Białko 0 g 0 g
Węglowodany 0 g 0g
Tłuszcz 10 g 100 g


Ostatecznie!
3/10

 

czwartek, 7 listopada 2013

Zupa Knorr nudle Pomidoro Italiano




Zupa Knorr nudle Pomidoro Italiano 
 


               Doskonale wszystkim znana zupa z charakterystycznym makaronem, gotowa w 5 minut, wystarczy zawartość opakowania wsypać do miski lub dużego kubka i zalać wrzącą wodą. 


Zupa jest pomidorowa, intensywna w smaku, aromatyczna, jej przyjemny, kuszący smak roznosi się po całym pomieszczeniu i pobudza apetyt u wszystkich w nim przebywających.


Produkt wciąga i kusi za każdym razem gdy mijamy go na sklepowej półce. Bo przecież tak łatwo go przygotować, nie trzeba kombinować z garnkiem, warzywami i przyprawami, wystarczy wrzątek i możemy się zajadać apetyczną, wyśmienitą kompozycją smakową.

Tradycyjna zupa pomidorowa to danie bardzo lekkie, po którym szybko jesteśmy głodni. Natomiast nasz dzisiejszy produkt pozostawia w żołądku długie uczucie ciężkości, przesadnej sytości, mówiąc krótko zalega jak kamień.


Uff skład jest długi, oj bardzo długi. Skupmy się przez moment na kilku jego elementach, które brzmią dosyć tajemniczo.

Mieszanina tokoferoli to skoncentrowana witamina E rozpuszczalna w tłuszczach, zapobiegając tym samym ich jęczeniu w produktach spożywczych.
Estry kwasów tłuszczowych i kwasu askorbinowego to przeciwutleniacz dodawany do tłuszczów, olejów, produktów z mąki pszennej, koncentratów pomidorowych. 


Oczywiście wszystkie powyższe składniki są uważane za nieszkodliwe, jednak nie maja wiele wspólnego ze zdrową żywnością i nie powinniśmy ich spożywać w zbyt dużej ilości, a najlepiej w ogóle ich unikać jeśli mamy możliwość wyboru. Za malutki plus produktu można uznać fakt, że zgodnie z tym co producent umieścił na opakowaniu, nie zawiera konserwantów oraz sztucznych barwników. 
Dodatkowo zupka zawiera aż 82% naszego dziennego zapotrzebowania na sól. To bardzo dużo, soli nie należy nadużywać, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie oraz może prowadzić do nadciśnienia. 


Dlatego naszym zdaniem tego typu produktów powinniśmy się w naszym codziennym menu wystrzegać. Jednakże sprawdzają się one idealnie w ekstremalnych sytuacjach remontów, biwaków czy wycieczek, gdy nie mamy możliwości przyrządzenia lub zakupienia pełnowartościowego posiłku. 


Składniki:
- kluski (79%)
    -mąka pszenna
    -tłuszcz palmowy
    -skrobia modyfikowana
    -sól
    -olej rzepakowy
    -mieszanina tokoferoli (przeciwutleniacz)
    -estry kwasów tłuszczowych i kwasu askorbinowego (przeciwutleniacz)
- mix przypraw (21%)
   -koncentrat pomidorowy (28%)
   -skrobia
   -sól
   -cukier
   -tłuszcz palmowy
   -wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, inozynian disodowy
   -aromaty
   -maltodekstryna
   -czosnek
   -laktoza
   -oregano
   -bazylia
   -rozmaryn
   -kwas cytrynowa
   -białka mleka
   -dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca)
   -suszony sok z buraka



Cena:
1,85 zł/opakowanie 



Wartość odżywcza

W 1 porcji

Białko

7 g

Tłuszcz

16 g

Węglowodany

49 g

Sól

4,9 g

Wartość energetyczna

350 kcal


Ostatecznie!

4/10